Uçurtma Şenlikleri

Uçurtma Şenlikleri

Uçurtma Şenlikleri

Özel Çocuklar İçin Toplumsal Farkındalık

MAPUDER olarak, zihinsel ve bedensel engelleri olan “özel” çocukların ve ailelerinin toplumdan soyutlanmalarının önüne geçmeye çalışıyoruz. Gerek özel eğitimle gerekse erken teşhisle bu çocukların daha aktif bir hayat sürdürebileceğine inanıyoruz.

Toplumsal farkındalığı arttırmaya yönelik yılda iki kez özel çocuklar için uçurtma şenliği düzenliyoruz. Bu şenliklerde onlarla birlikte vakit geçiriyoruz. Hem yoruluyoruz hem de eğleniyoruz.

Uçurtma şenliğimize aileleri ve öğretmenleriyle birlikte ortalama 50 çocuk geliyor. Üyelerimizin yanında gönüllü katılımını da sağlayarak çocuklar için neredeyse birebir ilgi için çabalıyoruz. Yaklaşık üç saat süren şenlik süresi boyunca aileler için de bir dinlenme zamanı oluşuyor.

Müzik, Dans ve Uçurtma

Etkinliğimiz boyunca müzik yayını hiç kesilmiyor. İsteyenlerle dans ediyoruz. Uçurtma uçurmaya başladığımızda ise çocuklardan bazısı havalanan uçurtmaları izliyor, bazısı kendi uçurtmasını alıp koşuyor. Tabii hepsi de havalanan uçurtma kuyruklarını görünce çok mutlu oluyor. Çocuklar biraz yorulunca yemek servisimiz başlıyor.

Etkinliğimiz açık havada olduğu işin hayvanları da gözlemliyoruz. Kediler ve köpekler yanımıza gelince isteyen çocuklarla onları seviyoruz. Tedirgin olan çocukları ise izin verdikleri ölçüde hayvanlara alıştırmaya çalışıyoruz. Etkinlik sonunda hatıra fotoğrafı çektiriyoruz ve bir sonraki şenliğimizde görüşmek üzere onları uğurluyoruz.