Mavi Kütüphaneler

Küçük yaşta kazanılan alışkanlıkların daha sağlam ve kalıcı olduğu kabul gören bir düşünce. Yeni fikirlere sahip olma, hayal gücünün genişlemesi, yaratıcılığın çeşitlenmesi, farklı bakış açıları kazanma okumanın bir sonucudur. Çocukların kendilerini eğiterek ülkemizi kalkındırmaları için onların bu kazanımları elde etmesi gerekir. Biz de bu doğrultuda “Mavi Kütüphane” projemizi sürdürmekteyiz. Mavi, sonsuz ufkun rengidir. Kitaplar da çocuklara sonsuz hayal gücü sunar.

Her Okul İçin Farklı Bir Mavi Kütüphane

Mimarlarımız, her kütüphane için farklı tasarımlar yapmaktadır. Tasarım, hitap edilen yaş grubuna özel, evrensel kabul görmüş ölçülere sahip, fiziksel rahatlığın üst düzeyde olduğu şekildedir. Çoğunlukla canlılık, hareket ve yaşama sevinci veren, ilgi çekebilen sıcak renkler tercih edilir. Sıcak renkler yatıştırıcı, dikkat toplayıcı etkileri olan soğuk renklerle dengelenir. Çocuklar için sıkılmayacakları, öğrenmeye teşvik edici, güzel duyguları besleyici rengarenk mekanlar oluşturmaktayız.

Kitap Seçimi

Mavi kütüphanelerimize okul mevcudiyetine göre kitap ve bilgisayar götürüyoruz. Yaş gruplarına uygun belgesel setleri ve dergiler seçiyoruz. Temiz ve kullanılabilir durumdaki ikinci el kitapları bağış olarak da kabul ediyoruz. Her kütüphane kurulumu öncesinde gönüllülerimizle temizleme, onarma, seçme, barkodlama ve kolileme işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Kitaplarımızın %30’u kaynak ve ders kitaplarıdır. Geri kalanı roman, anı, şiir, hikâye kitapları, çizgi romanlar, tematik ansiklopediler ve tematik fasiküller oluşturmaktadır.

Kütüphane Barkod Takip Sistemi

Mavi Kütüphanelerde barkodla takip sistemi bulunmaktadır. Böylece öğrenciler ve öğretmenleri hangi kitabı kimin, ne zaman ve ne kadar sürede okuduğunu görebilir. Bu şekilde hangi tür kitapların daha çok talep edildiğini öğrenebiliyoruz. Kitap listemizi bu dinamik yapı ile güncel tutuyor ve Mavi kütüphaneleri çocuklar için ilgi uyandıran bir yer olarak korumaya gayret gösteriyoruz.

Kızılören Parlaklar Ortaokulu

Kayseri

Şubat 28, 2020

Göle Çardaklı
Ortaokulu

Ardahan

Kasım 4, 2019

Çan Şehit Engin Eker Ortaokulu

Çanakkale

Temmuz 14, 2019

Pasinler Alvar İlk ve Ortaokulu

Erzurum

Ekim 27, 2018

Balçova Başöğretmen Atatürk İlk ve Ortaokulu

İzmir

Nisan 15, 2018

Manisa Soma Ayşe Temizel Ortaokulu

Manisa

Şubat 10, 2018

Samsun Tekkeköy Büyüklü Ortaokulu

Samsun

Mayıs 19, 2017

Büyükçekmece Adnan Kahveci İlkokulu

Büyükçekmece / İstanbul

Mayıs 17, 2017

Büyükorhan Çok Programlı Anadolu Lisesi

Büyükorhan / Bursa

Şubat 20, 2017

Akdağ İlk ve Ortaokulu

Simav / Kütahya

Ekim 10, 2016

Ahmediye Doğuş Ortaokulu

Büyükçekmece / İstanbul

Haziran 12, 2016

Dilek Horoz Sarıoğlu Mavi Kütaphanesi

​Akçakoca / Düzce

Mart 27, 2016

Mudurnu Yazılar İlk ve Ortaokulu

Mudurnu / Bolu

Ocak 17, 2016

Iğdır Mehmet Çavuş Ortaokulu

Iğdır

Mayıs 26, 2015

Söğüt 100. Yıl Atatürk Ortaokulu

Söğüt / Bilecik

Ocak 15, 2015

Sinop Fatih İlkokulu

Sinop

Mayıs 31, 2014

Yünlüce İlköğretim Okulu – Günece İlköğretim Okulu

Elazığ / Şanlıurfa

Haziran 3, 2013